Sublime Text

Mac İçin Gelişmiş Metin Editörü

Platform: Mac
Lisans: Ücretsiz
Dil: İngilizce
Üretici: Jon Skinner
tamindir.com indir.com

Sublime Text, programının ismini ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Stabil çalışabilen eski bir sürüme sahip olmasına karşın son çıkardığı Sublime Text 2 Beta sürümüyle web programcıların, web masterların ilgi odağı olmayı başardı. Bir çok gelişmiş metin editöründe parça parça bulunan bir dizi özelliği ücretsiz olarak tek çatı altında sunması sayesinde kısa sürede kullanıcı kitlesini arttırdı. Hergün sitesini ziyaret ederek geliştirmeleri izleyebilir ve sorunsuz şekilde güncel versiyona programınızı aktarabilirsiniz. Program aslında ücretli olmasına karşın kayıt olmadan ücretsiz şekilde tüm özelliklerini kullanabilmektesiniz. Bu hızlı büyümesini devam ettirirse yakın zamanda tamamen ücretli olma olasılığı yüksek olan programı kesinlikle indirip arşivinize atmanızı öneriyorum.

Genel Özellikleri:

 • Sade, basit bir arayüz.
 • Aynı anda ekranı birden çok parçaya bölerek tüm dosyalarda aynı anda çalışabilme imkanı.
 • Yazdığınız kod satırının önizlemesini görebilme.
 • Tam ekran modu. Monitörünüzdeki tüm pikselleri kullanmanız için.
 • Kod Renklendirme: Program standart olarak yoğun kullanılan tüm dilleri tanımakta ve renklendirme işlevini otomatik gerçekleştirmektedir. Renk seçimleride çok güzel ayrıca belirtelim. C, C++, C#, CSS, D, Erlang, HTML, Groovy, Haskell, HTML, Java, JavaScript, LaTeX, Lisp, Lua, Markdown, Matlab, OCaml, Perl, PHP, Python, R, Ruby, SQL, TCL, Textile, XML ve burada sayamadığımız diğer dilleri tanımaktadır.
 • Otomatik kaydetme. Bu sayede yazdığınız kodlar güvenle saklanmaktadır. Herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda son kayıt olan dosyanız yüklenmektedir.
 • Zengin biçimlendirme, yazdığınız programlama diline bağlı olarak otomatik tamamlama özelliği.
 • RegEX kullanarak kod blokları arasında arama yapabilme.
 • Çoklu seçim yapabilme. Birden çok satırı aynı anda seçme işlevi.
 • Yazım Denetimi yapabilme.
 • Dosyaları sadece görünür kısmını yükleme ve görünmeyen kısımlarını sadece ekran içine girdiğinizde yükleme. Asenkronizasyon yükleme.
 • Macro, Kod blokları, son yazılan işlevi tekrarlama gibi ek özellikler.
 • Phyton eklentisi ile zengin API sistemi.

NOT: Programı indirip ücretsiz olarak kayıt olmadan kullanma imkanı vermektedir. Beğendiyseniz ve üreticisine destek olmak isterseniz ücretini ödeyerek lisanslı olarak kullanabilirsiniz.

İndirme Sayfası (tamindir.com)
Sublime Text yazılımı web master ve programcıların ihtiyacı olan gelişmiş bir metin editörüdür. Bir çok gelişmiş metin editöründe modüller halinde bulunan bir çok özelliği bir bütün olarak Subline Text programında bulabilirsiniz.
Sublime Text basit ve sade tasarlanmış arayüzü sayesinde kolayca kullanabileceğiniz bir yazılımdır. Yazılım ile aynı ekranda birden fazla dosya üzerinde çalışabilir, yazdığınız kod satırlarını ön izleme yaparak görebilir, monitörünüzdeki pikselleri kullanabilmeniz için tam ekran modunu etkinleştirebilirsiniz. Yazılım tüm kodlama dillerini kullanmakta ve tanımaktadır. Bu sayede renklendirme işlemini otomatik olarak gerçekleştirmektedir. 
Yazdığınız kodları kayıt etmeden programı kapatmanız halinde emeklerinizin boşa gideceğini düşünüyor iseniz yanılıyorsunuz. Çünkü; yazılımda bulunan otomatik kayıt etme özelliği sayesinde yazdığınız kodlar güvenli bir şekilde kayıt edilerek saklanmaktadır.
İndirme Sayfası (indir.com)
Bu program şu arama sonuçlarında listelendi;